Compare 34045 vs 34050
| Property | 34045 | 34050 |
|---|---|---|
| Type | composite number | composite number |
| Unique factors | 3 | 4 |
| Total factors | 3 | 5 |
| Prime factorization | 51 × 111 × 6191 | 21 × 31 × 52 × 2271 |
| Prime factorization | 5 × 11 × 619 | 2 × 3 × 5 × 5 × 227 |
| Divisors count | 8 | 24 |
| Divisors | 1, 5, 11, 55, 619, 3095, 6809, 34045 | 1, 2, 3, 5, 6, 10, 15, 25, 30, 50, 75, 150, 227, 454, 681, 1135, 1362, 2270, 3405, 5675, 6810, 11350, 17025, 34050 |
| Number of properties | 0 | 0 |
| Roman numberals | ||
| Base 2 | 10000100111111012 | 10000101000000102 |
| Base 3 | 12012002213 | 12012010103 |
| Base 4 | 201033314 | 201100024 |
| Base 5 | 20421405 | 20422005 |
| Base 6 | 4213416 | 4213506 |
| Base 7 | 2011547 | 2011627 |
| Base 8 | 1023758 | 1024028 |
| Base 9 | 516279 | 516339 |
| Base 10 | 3404510 | 3405010 |
| Base 11 | 2364011 | 2364511 |
| Base 12 | 1785112 | 1785612 |
| Base 13 | 1265b13 | 1266313 |
| Base 14 | c59b14 | c5a214 |
| Base 15 | a14a15 | a15015 |
| Base 16 | 84fd16 | 850216 |