Compare 312150 vs 312161
| Property | 312150 | 312161 |
|---|---|---|
| Type | composite number | prime |
| Unique factors | 4 | 1 |
| Total factors | 5 | 1 |
| Prime factorization | 21 × 31 × 52 × 20811 | 3121611 |
| Prime factorization | 2 × 3 × 5 × 5 × 2081 | 312161 |
| Divisors count | 24 | 2 |
| Divisors | 1, 2, 3, 5, 6, 10, 15, 25, 30, 50, 75, 150, 2081, 4162, 6243, 10405, 12486, 20810, 31215, 52025, 62430, 104050, 156075, 312150 | 1, 312161 |
| Number of properties | 0 | 4 |
| Chen primes | 11020th | |
| Good primes | 1333rd | |
| Isolated primes | 20767th | |
| Primes | 26962nd | |
| Roman numberals | ||
| Base 2 | 10011000011010101102 | 10011000011011000012 |
| Base 3 | 1202120120103 | 1202120121123 |
| Base 4 | 10300311124 | 10300312014 |
| Base 5 | 344421005 | 344421215 |
| Base 6 | 104050506 | 104051056 |
| Base 7 | 24400267 | 24400437 |
| Base 8 | 11415268 | 11415418 |
| Base 9 | 5251639 | 5251759 |
| Base 10 | 31215010 | 31216110 |
| Base 11 | 1a358311 | 1a359311 |
| Base 12 | 13078612 | 13079512 |
| Base 13 | ac10713 | ac11513 |
| Base 14 | 81a8614 | 81a9314 |
| Base 15 | 6275015 | 6275b15 |
| Base 16 | 4c35616 | 4c36116 |